ការិយាល័យធនាគារពិភពលោក៖ ថ្ងៃអង្គារ ១កើត ខែផល្គុន ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ឯកឧត្តម ម៉ាអុន ម៉ាអូណាត អនុប្រធានលេខាធិការដ្ឋាន គ.ជ.អ.ប. និង​ជា​នាយក​គម្រោង​គណនេយ្យភាព​សង្គម​ តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ឯកឧត្តម ចាន់ សុធា រដ្ឋ​លេខាធិការ​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​ និង​ជា​ប្រធាន​លេខាធិការ​ដ្ឋាន ​ គ.ជ.អ.ប.​ បាន​ដឹកនាំ​ក្រុមការងារ​គណនេយ្យភាព​សង្គម​ នៃ​លេខាធិការ​ដ្ឋាន​ គ.ជ.អ.ប.​ និង​ទីប្រឹក្សា​ឯករាជ្យ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ស្តីពី​ការរៀប​ចំយុទ្ធសាស្រ្ត​និរន្តរភាព​គណនេយ្យភាព​សង្គមនៅថ្នាក់ឃុំ សង្កាត់ ជាមួយធនាគារពិភពលោក និងអង្គការទស្សនៈពិភពលោក។
កិច្ចប្រជុំនេះរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង ដើម្បីពិនិត្យ និងពិភាក្សាសេចក្តីព្រាងបឋមនៃយុទ្ធសាស្រ្តនិរន្តរភាពគណនេយ្យភាពសង្គមនៅថ្នាក់ឃុំ សង្កាត់ សម្រាប់រៀបចំសេចក្តីព្រាងឯកសារនេះ ឱ្យមានលក្ខណៈគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ មុននឹងដាក់ជូនក្រសួង ស្ថាប័ន ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលពាក់ព័ន្ធពិនិត្យ និងផ្តល់យោបល់បន្ថែម។
គូសបញ្ជាក់ផងដែរថា លេខាធិការដ្ឋាន គ.ជ.អ.ប. ទទួលបានការគាំទ្រពីរាជរដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលី (DFAT) តាមរយៈមូលនិធិបរធនបាលកិច្ច (Trust Fund) ដែលសម្របសម្រួលដោយធនាគារពិភពលោក បានជ្រើសរើសទីប្រឹក្សាឯករាជ្យ សម្រាប់រៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តនិរន្តរភាពគណនេយ្យភាពសង្គមនៅថ្នាក់ឃុំ សង្កាត់ ដើម្បីធានានូវភាពជាម្ចាស់របស់រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ ជាពិសេសរដ្ឋបាលឃុំ សង្កាត់ សាលាបឋមសិក្សា និងមណ្ឌលសុខភាព ក្នុងការអនុវត្តការងារគណនេយ្យភាពសង្គម បន្ទាប់ពីការចាកចេញរបស់ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលនាពេលខាងមុខ។